do góry
trwa ładowanie strony
Opolski Urząd Wojewódzki wczytywanie strony

Kapitan Marian Markiewicz odznaczony!Kpt. Marian Markiewicz, mieszkający w Głubczycach weteran Armii Krajowej, Żołnierz Wyklęty, uczestnik "Burzy" w Wilnie otrzymał zaległe odznaczenia państwowe za 1944 i 1945 rok. 

Podczas kształtowania się Niepodległego Państwa Polskiego 100 lat temu, nasi przodkowie wielką estymą i szacunkiem darzyli żyjących jeszcze Powstańców Styczniowych. Dzisiaj staramy się powielać te dobre wzorce. Przy okazji wspomnienia Akcji "Burza" wojewoda opolski Adrian Czubak miał przyjemność spotkać się w Głubczycach z dwoma niezwykle zasłużonymi kombatantami - Panem kapitanem Marianem Markiewiczem ps. "Maryl" i Panem porucznikiem Stanisławem Bejsarowiczem. Panu Marianowi wojewoda opolski wręczył zasłużone odznaczenia - Krzyż Walecznych oraz Brązowy Krzyż Zasługi z Mieczami. Oba zostały przyznane przez jego dowództwo za bohaterstwo na pierwszej linii walk. Odznaczenia z 1944 i 1945 roku nie mogły jednak zostać osobiście odebrane przez Pana kapitana.

- Odznaczenia były przyznane w czasie II wojny światowej i po tylu latach dopiero je przyznajemy. To też o czymś świadczy, ale zdążyliśmy. Zachowaliśmy się jak trzeba, oddajemy cześć, honor i niskie ukłony wielkim bohaterom. W sercach mamy jeszcze setki tysięcy wielkich bohaterów, których znamy z opowieści z książek, ale nie wiemy do dzisiaj, gdzie zostali złożeni do ziemi przez swoich oprawców. Dopóki będziemy przy władzy, będziemy walczyć o ich dobre imię, o ich godność i oto, aby odnaleźć wszystkich i oddać im cześć - mówił wojewoda opolski.

 


Galeria


  • Kapitan Marian Markiewicz odznaczony
  • Kapitan Marian Markiewicz odznaczony
  • Kapitan Marian Markiewicz odznaczony
  • Kapitan Marian Markiewicz odznaczony
  • Kapitan Marian Markiewicz odznaczony

autor: Marcinkiewicz Krzysztof, ilość wyświetleń: 1901
data aktualizacji: 2018-07-23 07:31:38
Opolski Urząd Wojewódzki

ul. Piastowska 14
45-082 Opole
NIP: 754-11-16-953
REGON: 000514325


Oddział Paszportów

ul. Ozimska 19 II p.
45 - 056 Opole2020 Projekt i Wykonanie Kamil Dziechciński
Opolski Urząd Wojewódzki - Wszystkie Prawa Zastrzeżone